Halı Nasıl Temizlenir?

Gönderen: Ilker ömer Ertop In: Nasıl Yapılır On: Yorum Yap: 0 Hit: 1691

Ağır eşyaların altında kalan ipliklerin ezilmesi durumunda bu bölgedeki iplikler önce fırçalanmalı daha sonra elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir...

1. Ağır eşyaların altında kalan ipliklerin ezilmesi durumunda bu bölgedeki iplikler önce fırçalanmalı daha sonra elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

2. Halı üzerinde biriken tozların iplikler arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarda süpürülerek bakım yapılmalıdır.

3. Süpürme işlemi ipliklerin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halı temizlik esnasında dövme ve çırpma gibi sert darbelere maruz kalmamalıdır.

4. Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

5. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır, şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.

6. Halıya dökülen maddeye anında ve doğru müdahale edilmelidir.

7. Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli ve daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli, temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem emici bir bez ya da benzer bir malzeme ile( kâğıt mendil vb.) tamponlanarak alınmalıdır.

8. Leke çıkarma işlemi, leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile öncelikle halının görünmeyen bir yerinde denenmelidir.

9. Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan ipler, dik duracak şekilde fırça ile taranmalıdır.

10. Halı, soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalıdır.

11. Direkt olarak gelen güneş ışığı halıya zarar vereceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.

12. Halının ıslanmasına, sert, sivri ve kesici cisimlerin halıya zarar vermemesine dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum bulunamadı!

Yorum gönder

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık